Skoczek - Młodzieżowe forum wielotematyczne
Forum wielotematyczne, możesz tu porozmawiać na każdy temat!

Nauki matematyczno-przyrodnicze - [Biologia] Łańcuchy pokarmowe!

Black_Fox - 2008-04-13, 15:25
Temat postu: [Biologia] Łańcuchy pokarmowe!
Cześć.

Muszę zrobić łańcuchy pokarmowe jakiegoś ekosystemu, ale nie mam na to czasu, muszę kuć z geografii i egzaminy... Chemia, nie wyrabiam się.

Czy mógłby ktoś mi ułożyć łańcuchy pokarmowe, hmm... Puszczy Białowieskiej (na ocene)? Byłbym bardzo wdzięczny, oczywiście nie musi to być ta Puszcza, dowolny ekosystem, ale to będzie chyba najłatwiejsze.

Proszę o pomoc! I z góry dzięki. {licze na was... } ;)

Pozdrowienia.

Leonardo - 2008-04-13, 15:41

zboże -> mysz-> kot-> Chińczyk:P
kelso - 2008-04-13, 15:48

Black_Fox, niestety biologia nie jest moim przedmiotem.
trawa - robak - ptak - rys ? :???:

Leonardo - 2008-04-13, 15:56

Dobra teraz na poważnie:
Łańcuch spasania - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego jest najczęściej roślina zielona np.
szarotka --- lemingi --- pardwa górska --- suseł --- kruk --- gronostaj --- sowa śnieżna --- pieściec --- wilk --- niedźwiedź polarny

Łańcuch detrytusowy - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego są martwe szczątki roślinne i zwierzęce np.
szczątki liści kapusty --- bielinek kapustnik --- pająk --- drozd --- ryjówka --- kuna --- rosomak --- jastrząb --- lis --- ryś

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: zając szarak - konsument II rzędu: lis - konsument III rzędu: wilk.

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: jeleń - konsument II rzędu: niedźwiedź.

Producent: orzechy, owoce - konsument I rzędu: wiewiórka - konsument II rzędu: kuna leśna - konsument III rzędu: lis - konsument IV rzędu: wilk.

Producent: kora - konsument I rzędu: kornik - konsument II rzędu: dzięcioł - konsument III rzędu: jastrząb.

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: mucha - konsument II rzędu: biedronka - konsument III rzędu: sikora - konsument IV rzędu: sokół.

Producent: orzechy, owoce - konsument I rzędu: dzik.

Producent: trawa - konsument I rzędu: mysz - konsument II rzędu: wąż - konsument III rzędu: jastrząb.

pole:
roslina uprawna->gasienica motyli->jakis ptak->lasice
jezioro:
plankton->rozwielitka->ploc->szczupak
las:
liscie debu->gasienica->sikorka->krogulec
laka:
liscie trawy->mszyce->biedronka->czajka->jastrzab

sosna-wiewiórka-żbik-wilk
sosna-kornik-dzięcioł-kuna leśna
poziomka-sarna-lis-pchły
poziomka-gąsienica-żaba
poziomka-ślimak-żaba

Wystarczy?

Natalia - 2008-04-13, 16:08

nigdy nie pamiętam od której strony pisze się te łańcuchy :P i nie umiem ograniczyć się do Puszczy Białowieskiej...

liść ziemniaka, stonka, bażant, lis;
trawa, zając, liść;
trawa, ślimak, lis;
liść, mszyca, biedronka, sikorka, krogulec;
zboże, mysz, jastrząb;
trawa, jeleń, wilk...

kelso - 2008-04-13, 16:17

Natalia napisał/a:
trawa, ślimak, liść;

lisc pozera slimaka?

Natalia - 2008-04-13, 16:19

tfuuu :P lis miał być a nie liść :D
mój błąd :)

Black_Fox - 2008-04-13, 16:22

Leonardo napisał/a:
Dobra teraz na poważnie:
Łańcuch spasania - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego jest najczęściej roślina zielona np.
szarotka --- lemingi --- pardwa górska --- suseł --- kruk --- gronostaj --- sowa śnieżna --- pieściec --- wilk --- niedźwiedź polarny

Łańcuch detrytusowy - jest gdy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego są martwe szczątki roślinne i zwierzęce np.
szczątki liści kapusty --- bielinek kapustnik --- pająk --- drozd --- ryjówka --- kuna --- rosomak --- jastrząb --- lis --- ryś

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: zając szarak - konsument II rzędu: lis - konsument III rzędu: wilk.

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: jeleń - konsument II rzędu: niedźwiedź.

Producent: orzechy, owoce - konsument I rzędu: wiewiórka - konsument II rzędu: kuna leśna - konsument III rzędu: lis - konsument IV rzędu: wilk.

Producent: kora - konsument I rzędu: kornik - konsument II rzędu: dzięcioł - konsument III rzędu: jastrząb.

Producent: liście, gałązki - konsument I rzędu: mucha - konsument II rzędu: biedronka - konsument III rzędu: sikora - konsument IV rzędu: sokół.

Producent: orzechy, owoce - konsument I rzędu: dzik.

Producent: trawa - konsument I rzędu: mysz - konsument II rzędu: wąż - konsument III rzędu: jastrząb.

pole:
roslina uprawna->gasienica motyli->jakis ptak->lasice
jezioro:
plankton->rozwielitka->ploc->szczupak
las:
liscie debu->gasienica->sikorka->krogulec
laka:
liscie trawy->mszyce->biedronka->czajka->jastrzab

sosna-wiewiórka-żbik-wilk
sosna-kornik-dzięcioł-kuna leśna
poziomka-sarna-lis-pchły
poziomka-gąsienica-żaba
poziomka-ślimak-żaba

Wystarczy?

Nie o to mi chodziło. Mamy dany ekosystem, pustynia Kalahari, Puszcza Białowieska, las za domem Jasia czy Bóg wie co jeszcze i mam napisać z jednego wybranego ekosystemu wszystkie gatunki i z nich ułożyć łancuchy pokarmowe. Tak wiem jestem leniwy, bo to sporo szukania, ale przed chwilą jeszcze przypomniałem sobie, że mam kartkowe z Biologii + ten sprawdzian z Geografii, Chemii i oczywiście kochane egzaminy...

Przykład:

Pustynia Piaskodenna.

(tutaj długa lista łańcuchów pokarmowych jeden pod drugim - z gatunków tej pustyni)

Błagam pomóżcie. Na jutro muszę to mieć, ewentualnie we Wtorek, ale nie chce z siebie osła robić. :)

eweliniusia133 - 2009-11-16, 20:57

Hej
Odpowie mi ktoś na zadane pytanie a raczej polecenie?
mam zrobić pięć łańcuchów pokarmowych z dowolnego ekosystemu a następnie utworzyć z nich sieć pokarmową :-)
Niech mi ktoś pomoże:-)